Neurodent - Katarzyna Kobus-Kotlęga, stomatologia, gabinety lekarskie
chirurgia stomatologiczna
neurologia
neuropsychologia

telefon
Stomatolog - Zielona Góra, Katarzyna Kobus-Kotlęga


Toksyna botulinowa w leczeniu przewlekłej migreny


Toksyna botulinowa typu A jest neurotoksyną stosowaną głównie w medycynie estetycznej. Jak pokazały wyniki badań naukowych toksyna botulinowa jest również skuteczna w leczeniu przewlekłej migreny.


U kogo można zastosować leczenie toksyną botulinową?

Do leczenia kwalifikowani są pacjenci z migreną przewlekłą rozpoznaną przez neurologa, czyli spełniającą m.in. następujące kryteria:
- ból głowy obecny przez co najmniej 15 dni w miesiącu,
- ból głowy przez co najmniej 8 dni powinien mieć cechy bólu migrenowego.

Jak wygląda podanie leku?

Toksynę botulinową podaje się dookoła głowy i w okolicy karku poprzez około 35 iniekcji niewielką igłą (tzw. insulinową), co sprawia niewielki dyskomfort, uczucie rozpierania.

Czy leczenie jest bezpieczne?

Stosowanie każdego leku jest związane z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, które zwykle mają charakter ustępujący. Do najczęstszych należą: ból twarzy i głowy, porażenie mięśni twarzy, opadnięcie powieki, wysypka, ból karku, bóle mięśniowe, skurcze mięśniowe, odczyny alergiczne. Pełny wykaz możliwych działań niepożądanych przedstawiany jest przed podaniem leku zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego.

Jak często należy podawać lek?

Toksynę botulinową podaje się w zależności od efektu, zwykle co 3-6 miesięcy. Skuteczność po pierwszym podaniu wynosi 50% w zakresie zmniejszenia częstości dni z bólem głowy, po drugim podaniu 60%, a po trzecim 70%. U około 20% pacjentów nie obserwuje się efektu leczniczego.

Kto może podawać lek?

Zgodnie z wytycznymi producenta w leczeniu przewlekłej migreny lek ten powinien być podawany jedynie przez doświadczonego w leczeniu migreny lekarza neurologa.

Jaki jest koszt podania leku?

W leczeniu migreny przewlekłej konieczne jest podanie wysokiej dawki leku, w związku z czym koszt wynosi 2000 zł. Przed podaniem leku konieczna jest specjalistyczna wizyta kwalifikująca do leczenia wraz z weryfikacją rozpoznania, dotychczasowego leczenia i omówieniem ewentualnych innych możliwości leczenia migreny. Koszt konsultacji specjalistycznej wynosi 200 zł. Ostateczną decyzję o podaniu leku podejmuje lekarz.
logo
CHIRURG STOMATOLOG
NEUROLOG
NEUROPSYCHOLOG
ZIELONA GÓRA

© 2023 Neurodent, Zielona Góra | Cookies

facebook